احداث مساجد در پارکها

سازمان جنگل ها و شهرداری ها موظف به احداث مساجد در پارکها


به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان در جلسه علنی صبح یکشنبه مجلس شورای اسلامی و در ادامه بررسی طرح حمایت از مدیریت، احداث، تجهیز و نوسازی مساجد و نمازخانه های کشور ماده 12 این طرح را تصویب کردند.

براساس این ماده هر مسجد واقع در شهر و روستا توسط هیات امنا مرکب از امام جماعت، مسوول بسیج مسجد، مسوول انجمن اسلامی، مسوول کانون فرهنگی - هنری مسجد، واقف و حداقل سه نفر نمازگزاران با تایید امام جماعت مسجد اداره می شود و در مساجدی که واقف در مورد هیات امنا یا در مورد نحوه مدیریت مسجد نظر داشته باشد آن نظر اعمال شود.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی همچنین در جریان بررسی طرح حمایت از مدیریت، احداث، تجهیز، نوسازی مساجد و نمازخانه های کشور با ماده 10 این طرح موافقت کردند که براساس آن سازمان جنگل ها و شهرداری ها مکلف به ایجاد مسجد و نمازخانه در پارک های ملی و بوستان های شهری شدند.

در ماده 10 این طرح آمده است که سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور و شهرداری ها موظفند نسبت به احداث یا اختصاص فضای کافی و مناسب برای مسجد یا نمازخانه در پارک های ملی و بوستان های شهری اقدام کنند.

همچنین نمایندگان ماده 11 این طرح را با 150 رای موافق، 18 رای مخالف و 8 رای ممتنع از مجموع 234 نماینده حاضر در صحن موافقت کردند.

براساس این ماده وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی مکلف است ترتیبی اتخاذ کند که در هر برنامه پنج ساله حداقل یک چهارم مساجد شهری و روستاهای بالای یک هزار نفر جمعیت از کانون فرهنگی و هنری با رعایت موازین اسلامی برخوردار شوند.

/ 0 نظر / 26 بازدید