آسمانخراشی مدور در هلند !


مهر: درحالی که آسیاب های بادی در سراسر جهان به تدریج به فراموشی سپرده شده و یکی پس از دیگری تخریب می شوند گروهی از طراحان خوش ذوق در هلند طرح اولیه آسیاب بادی غول پیکری را ارایه کرده اند که با نصب در شهر روتردام این کشور محلی مناسب برای زندگی شماری از افراد خواهد بود.

این آسیاب بادی بزرگ در واقع انبوهی از آپارتمانهای فوق مدرن را در دل خود جای می دهد که در تلفیق با اتاق های مجلل و پیشرفته یک هتل پدیدآورنده یکی از به روزترین سازه های مسکونی جهان خواهد بود.

کل این آسیاب بادی در نگاه نخست همچون چشم یک موجود بیگانه یا فرازمینی است که این نکته بر جذابیت هرچه بیشتر آن می افزاید.

در مرکز این آسمانخراش مدور سیستم فوق مدرن ژنراتور مرکزی قرار دارد که برق مورد نیاز ساکنان آن را از جریان باد تولید و تأمین می کند.

برخلاف سایر سیستم های مشابه تولید برق از توربین های بادی، در این سازه پیشرفته خبری از بخش های متحرک نخواهد بود.

 

در عوض در این مدل خاص جریان باد ذرات باردار را تحت فشار قرار داده تا با قرار گرفتن در مسیر معین به تولید برق منجر شوند.

دو سال پیش این فناوری پیشرفته در قالب یک طرح کوچک در دانشگاه صنعتی دلف هلند عملیاتی شد و حالا به نظر می رسد همه چیز برای ساخت مدل اصلی آماده است.

کل این سازه متشکل از دو رینگ یا حلقه است. حلقه داخلی دربرگیرنده آپارتمانها، رستورانها و یک هتل است و حلقه خارجی در نقش یک ترن هوایی اطلاعاتی عمل می کند که گردشگران با حضور در آن نه تنها از چشم انداز دیدنی بالای آن بخش های وسیعی از مناطق اطراف را مشاهده می کنند، بلکه از تلاشهای هلند برای کنترل جریان های آبی که سراسر این کشور را احاطه کرده آگاه می شوند.

از دیگر نکات جالب توجه این آسمانخراش مدور می توان به سیستم بازیافت آب، تأسیسات کوچک تبدیل فاضلاب به سوخت زیستی و صفحات خورشیدی اشاره کرد.

 

طرح مفهومی Windwheel برای شهر ساحلی روتردام طراحی شده است. این سازه شامل دو حلقه عظیم است که حلقه داخلی با ساختار فولادی و شیشه‌ای، متشکل از 72 آپارتمان، 160 اتاق هتل، فروشگاه و یک رستوران بزرگ است؛ حلقه بیرونی نیز دارای 40 اتاقک برای مشاهده مناظر شهر است.

پایه‌ها درون آب قرار گرفته و سازه ظاهری شناور پیدا می‌کند؛ این سازه در عین حال در نقش یک توربین بادی عمل می‌کند که بدون ایجاد صدا و هرگونه حرکت، انرژی بادی تولید می‌کند.

انرژی بادی از طریق لوله‌های مخصوص به چارچوب فولادی منتقل شده و درنتیجه بدون حرکت مکانیکی یا ایجاد سرو صدا، این انرژی ذخیره‌سازی می‌شود.

برای استفاده حداکثری از انرژی‌های تجدیدپذیر، محققان قصد دارند بر روی نمای خارجی از پنل‌های خورشید برای تولید نیروی برق استفاده کنند.

در طرح مفهومی Windwheel به مدیریت صحیح آب نیز توجه ویژه‌ای شده است؛ آب باران توسط سیستم‌های مخصوص جمع‌آوری شده و در ساختمان مورد استفاده قرار می‌گیرد. بازیافت فاضلاب و تولید بیوگاز از ضایعات، بخش دیگری از ویژگی‌های این ساختمان دوستدار محیط زیست هستند.

 

 

/ 0 نظر / 79 بازدید