کشف پی سوز

کشف پی سوز 800 ساله در مقبره فردوسی


جامعه > میراث فرهنگی و گردشگری - گمانه زنی باستان شناسی در محوطه جلوخان آرامگاه فردوسی به مساحت حدود 7 هکتار به کشف پی سوز سفالی با لعاب فیروزه ای متعلق به قرون ششم و هفتم هجری قمری انجامید.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین و به نقل از روابط عمومی و اطلاع رسانی سازمان میراث فرهنگی،صنایع دستی و گردشگری ، حسین عباس زاده سرپرست هیأت گمانه زنی در محوطه جلوخان آرامگاه فردوسی این خبر را اعلام و تصریح کرد که این طرح با هدف بررسی علمی و باستان شناسی و لایه نگاری این منطقه انجام شد.

به گفته او پس از گمانه زنی لایه های تاریخی و رسیدن به آثار معماری و اشیای تاریخی کار متوقف شد.

عباس زاده گفت : در این طرح 17گمانه ایجاد شد و در اغلب گمانه ها تا عمق 3/5متری پیش رفتیم.

سرپرست هیأت گمانه زنی در محوطه جلوخان آرامگاه فردوسی تصریح کرد: به جز یکی دو مورد که به زباله برخوردیم طبق برنامه در گمانه هایی که به آثار تاریخی نرسیدیم تا خاک بکر پیش رفتیم.

او خاطر نشان ساخت که با اتمام طرح گمانه زنی به هدف اولیه که یافتن لایه های تاریخی در محوطه بود رسیدیم و برایمان ثابت شد که در این منطقه آثار تاریخی وجود دارد.

عباس زاده گفت که در تمامی گمانه های ایجاد شده آثار و بقایای حضور انسان به چشم می خورد و در برخی از گمانه ها هم آثار معماری و اشیای سفالی مشاهده شد.

وی عمده ترین شی تاریخی حاصل از این طرح را پی سوز سفالی دارای لعاب فیروزه ای متعلق به قرون ششم و هفتم هجری قمری اعلام کرد.

به گفته عباس زاده در بخش معماری نیز بقایای دیوار و کف پوش آجری مهمترین یافته گروه بود .

این باستان شناس در پایان یادآورشد که برای ادامه کار و انجام کاوش دراین محوطه تاریخی، گمانه ها باید وسیع تر شوند .

 

/ 0 نظر / 26 بازدید