روشهای سنتی برای توسعه شهرها

منسوخ بودن روشهای سنتی برای توسعه شهرها


دکتر سید مصطفی رسولی منشی در کارگاه آموزشی بررسی فرایند و روش راهبردی توسعه شهری(CDS) که در استانداری قزوین برگزار شد، افزود: دنیا بدلیل نداشتن انعطاف و ناکارآمد بودن مدل های سنتی توسعه شهری همچون طرح های جامع پس از 40 سال آنها را کنار گذاشته است اما در شهرهای کشور همچنان شاهد اجرای آنها هستیم.

وی گفت: رشد و توسعه شهرها در گرو مدیریت منسجم، واحد و یکپارچه شهری است و بدون توجه به این مهم نباید انتظار پیشرفت شهرهای خود را داشته باشیم.

رسولی منش با برشمردن مشکلات و نواقص روش های برنامه ریزی توسعه شهری در کشور، گفت: این برنامه ها عمدتا متمرکز، از بالا به پایین و معطوف به فضا و کالبد شهرها هستند و ضمن نداشتن شفافیت لازم، در آنها برای مشارکت شهروندان به منظور کمک به رشد و توسعه شهر چیزی پیش بینی نشده است.

وی با بیان اینکه شهروندان و گروه های اجتماعی از محتوای طرح های مربوط به توسعه شهری بی اطلاع هستند، افزود: به همین دلیل در خیلی از موارد طراحی های مدیریت شهری که شفاف نبوده و نسبت به آنها اطلاع رسانی مناسب انجام نمی شود در نقش یک رانت برای مدیریت شهری ظاهر شده که مانع از حضور و مشارکت سایر افراد و بازیگران در اجرای طرح های توسعه شهر می شود.

مدرس این کارگاه آموزشی در خصوص راهبرد توسعه شهری یا همان CDS نیز توصیح داد: راهبرد توسعه شهری به مراحل جمع آوری، تکمیل و تحلیل اطلاعات مربوط به یک شهر که به منظور تدوین چشم انداز و تبدیل آن به اهداف و برنامه های عملیاتی مربوط به رشد و توسعه آن شهر صورت می گیرد، اطلاق می شود.

وی ادامه داد: در برنامه راهبرد توسعه شهری تلاش می شود تا فرصت ها و راه های رشد و توسعه یک شهر شناسایی و با مشارکت ذینفعان و شهروندان به سوی انها گام برداشته شود.

رسولی منش، سابقه اجرای برنامه راهبرد توسعه شهری را حدود دو دهه عنوان کرد و گفت: در سال 1998 بانک جهانی این برنامه را در برخی کشورهای جنوب شرق آسیا به اجرا درآورد که بر اصولی چون تبدیل شهرها به مناطقی با قابلیت های یک زندگی مطلوب،ایجاد رقابت پذیری برای سرمایه گذاری در شهرها، تقویت توانایی مالی شهری و مدیریت مناسب شهرها تاکید داشت.

مدرس این کارگاه آموزشی با تاکید به اینکه توسعه شهرها بدون مشارکت شهروندان امکان پذیر نیست، تصریح کرد: بدون مشارکت بازیگران اصلی از جمله شهروندان یک شهر پیشبرد و عملیاتی کردن برنامه های مربوط به راهبرد توسعه شهری با موفقیت امکان پذیر نیست.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین نیز در این کارگاه آموزشی گفت: افزایش جمعیت و بیشتر شدن مسایل و مشکلات مربوط به زندگی شهری می طلبد تا در حوزه برنامه ریزی شهری از ابتکارات و روش های نوین بهره مند شویم.

منوچهر حبیبی با بیان اینکه اجرای طرح های مختلف کوتاه، میان و بلند مدت از جمله طرح های تفصیلی در حد انتظار موجب رفع مشکلات شهرها نشده است، افزود: اجرای این طرح ها شهرداری ها را از تنگناهای مالی و دیگر مشکلات رها نکرده است.

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار قزوین گفت: باید برای حل مشکلات شهرهای خود از یک برنامه جامع و مدون بهره بگیریم و شهروندان را نیز در آن مشارکت دهیم که این موضوع در برنامه راهبرد توسعه شهری (CDS) پیش بینی شده است.

وی اظهار امیدواری کرد با اجرای کامل برنامه راهبرد توسعه شهری در قزوین و دیگر طرح های مورد نیاز، از مشکلات شهرها کاسته شده و شهروندان قزوینی شاهد ارتقای کیفیت زندگی خود باشند.

قزوین از جمله شهرهای کشور است که برنامه 'راهبرد توسعه شهری ( City Development Strategies) از سال 84 در آن در حال اجرا است.
استان قزوین دارای 25 شهر است که 73 درصد جمعیت استان را در خود جای داده اند.

/ 0 نظر / 46 بازدید