30 درصد زلزله های ویرانگر در ایران

 
به گزارش ایرنا محمد شکرچی زاده  در همایش ملی مهندسی زلزله، در دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) قزوین، افزود: زمین لرزه های طبس، بویین زهرا و منجیل با مقیاس بیش از هفت ریشتر و زلزله های بم و اردبیل از زلزله های زیر هفت ریشتر اما با کشتار وسیع و ویرانگر ایران در نیم قرن اخیر بوده است.

وی با بیان اینکه زلزله از حوادث طبیعی، خسارتبار و گریزناپذیر است، گفت: اما برای کاهش خسارات و تلفات ناشی از آن باید به ارتقای ایمنی زیرساخت ها و ساخت و سازها توجه بیشتری شود.

شکرچی زاده کاهش فاصله زمانی زلزله ها در سال های اخیر را نگران کننده خواند و افزود: متاسفانه این نزدیکی زمانی نشانگر شرایط اقلیمی نامناسب ایران است که توجه بیشتر به رعایت اصول ایمنی در ساخت و سازها را ضرورت می بخشد.

این با اشاره به اینکه در 65 روز گذشته هر دو روز یک زلزله چهار ریشتری در کشور ثبت شده، اظهار کرد: دسترسی به اطلاعات استان هایی که از مخاطره بالاتری برای زلزله برخوردارند، اهمیت زیادی دارد.

رییس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی افزود: با توجه به اهمیت و تاثیر زمین لرزه ها بر محیط زیست انسانی، انجام پژوهش و کارهای تحقیقاتی در جامعه علمی کشور در اولویت قرار گرفته و توجه به توسعه فناوری های نوین ساختمان به یک بحث مهم تحقیقاتی تبدیل شده است.

مدیرکل راه و شهرسازی استان قزوین نیز در این مراسم با اشاره به زلزله خیزی این استان گفت: به منظور کاهش خسارات زلزله باید در انتخاب نوع مصالح و ساخت و سازها مسایل فنی را به صورت جدی رعایت کرد.

حامد مانی فر استفاده از سازندگان مجرب در ساخت و سازها را از بدیهیات برای کاهش خسارات زلزله دانست و بر ضرورت استفاده از بتون آماده با نظارت کارشناسان و آشنایی بیشتر مهندسان با رویدادهای علمی نوین مهندسی تاکید کرد.

دبیر علمی دومین کنفرانس علمی مهندسی زلزله هدف از برگزاری این همایش را تشویق مهندسان به اجرای آییننامه های تخصصی زلزله و نیز جهت دهی مدیران استان به اتخاد تمهیدات مناسب برای کاهش خسارات زلزله عنوان کرد.

بنیامین محبی افزود: همزمان با فراخوان این کنفرانس 151 مقاله به دبیرخانه ارسال شد که پس از داوری 114 مقاله پذیرفته شد که به صورت شفاهی، پوستر و نمایشگاه در همایش ارایه می شود.

وی اظهار کرد: آثار ارسال شده به دومین همایش ملی مهندسی زلزله 30درصد نسبت به دوره اول افزایش دارد.

در حاشیه این همایش یکروزه که با همکاری دانشگاه بین المللی امام خمینی(ره) و سازمان نظام مهندسی ساختمان استان قزوین برگزار شد، نمایشگاهی از آثار ارسال شده نیز برپا شد.

/ 0 نظر / 39 بازدید