سازه های برنده جایزه سالانه A+ برندگان جوایز سالیانه A+ معرفی شدند و به معمارن و طراحانی تعلق یافتند که سازه هایی را برای بهبود و افزایش کیفیت زندگی روزانه مردم نقاط مختلف جهان طراحی کرده اند.
 جالب است بدانید پل طبیعت تهران و مهندسینی که در ساخت آن دخیل بوده اند نیز موفق به دریافت جایزه ی مذکور شده اند.

در ادامه ی مطلب نگاهی داشته ایم به هشت سازه ی برتر امسال که توانسته اند توجه داوران رویداد فوق الذکر را به خود جلب نمایند.


پل طبیعت | شرکت سازه های پارچه ای دیبا | ایران


به جای ساخت یک سازه ی ساده که قرار بود پارک های دو طرف یک اتوبان در تهران را بهم متصل نماید، طراحان در این شهر تصمیم گرفتند پلی را بسازند که بسیار شگفت انگیز باشد.

 در پل طبیعت طبقات مختلف و مسیر های گوناگون که نورپردازی فوق العاده ای دارند سبب می شوند تا عابرین برای پیاده روی هیجان و اشتیاق بیشتری داشته و به دنبال طی کردن مسیرهای مختلف و متنوع در این سازه باشند.

 برای کسانی که از پیمودن راه خسته شده اند نیز محل های فراوانی برای نشستن و استراحت کردن در نظر گرفته شده و حتی فضایی نیز به رستوران اختصاص یافته.

ناگفته نماند طراح اصلی این پل معمار جوانی با نام لیلا عراقیان است.

 

Glacier Skywalk | کانادا


این پل در ارتفاع ۵۴۷ متری و میانه ی رشته کوه های راکی کانادا بنا شده و واقع گشتن آن در نقطه ای خاص و منحصر به فرد از پارک ملی Jasper باعث فراهم آمدن منظره ای بسیار وسیع و دیدنی در مقابل آن بوده است.

سازه مورد بحث بدون نیاز به اتصال های کابلی از روی کوه به سمت بیرون متمایل گشته و به افراد امکان ایستادن در فضایی معلق بین زمین و آسمان را می دهد تا در همین حین بتوانند از مناظر موجود لذت مضاعفی ببرند.

 

تونل پورت میامی | ایالات متحده آمریکا


این سازه ی زیر زمینی با مسافتی به طول ۱۲۸۰ متر بندرگاه میامی را به آزاد راه های اطرافش متصل می کند.

 معماران در حین ساخت آن تصمیم گرفتند به جای ایجاد ورودی هایی معمول و ساده یک بنای هنری را بدل به راهی برای پا گذاشتن به تونل نمایند.

حالا رانندگان در یک سازه بتونی زیبا که با رنگ نارنجی نورپردازی شده به زیر زمین راه یافته و از نظرها محو می شوند.

 در داخل تونل هم طرح های گرافیکی جذاب با رنگ های مختلف مقدار عمق و مسافت طی شده را اطلاع می دهند تا کسی حین رانندگی خوصله اش سر نرود.

 

ترمینال ۲ فرودگاه بین المللی Chhatrapati Shivaji | هندوستان


ترمینال جدید احداث شده در فرودگاه شهر بمبئی قرار است سالیانه برای ۴۰ میلیون مسافر فضایی آرامش بخش و راحت را فراهم نماید.

این ترمینال در زمینی به مساحت ۶۹۶۷۷ متر مربع بنا گشته و یکی از بزرگترین سقف های ساخته شده در جهان را برفراز خودش دارد.

 نکته جالب در اینجاست که سقفی تا این حد وسیع تنها توسط ۳۰ ستون نگهداری می شود.

 از ستون های مذکور در حین ساخت ترمینال به عنوان بالا بر نیز استفاده می شده تا دیگر نیازی به جرثیقل های ویژه نباشد.

 

Shipyard Cranes Lighting Giants | Skira | کرواسی


کارخانه کشتی سازی اولجانیک در شهر پولای کشور کرواسی، در سال ۱۸۵۶ ساخته شد و حالا از آن به عنوان یکی از قدیمی ترین کارخانه های فعال کشتی سازی یاد می شود.

 نور افشانی شبانگاهی، جرثقیل های عظیم را تبدیل به موجودات غول پیکری می کند که توجه تمام مردم منطقه را به خود جلب کرده و بندر شهر را به نقطه ای دیدنی تبدیل می نماید.

 این ایده فوق العاده ساده که می تواند هر نقطه صنعتی شهر را زنده نگه دارد، تنها با استفاده از ۷۳ لامپ LED انجام می شود.

به لامپ ها برنامه ای داده شده تا در فواصلی مشخص، نورافشانی را آغاز کنند.

 از آنجایی که هر روز جرثقیل ها تغییر جهت می دهند، هر شب نمایی متفاوت بندر پولا را مزین می کند.

 

در میانه هتل MARK I & II | کره جنوبی


آنچه که می بینید، دو ساختمان بزرگ است که به وسیله یک هتل کوچکتر به هم متصل شده اند. این منظره را تنها در گوانگجو کره جنوبی خواهید یافت.

 این هتل کوچک که محل اقامتی موقت اما دلنشین است درون یک ماشین تعبیه شده تا برای ساعاتی پذیرای مهمانان اش باشد. آنچه که هتل کوچک را جذاب می کند، طراحی درونی و بیرونی آن است.

 از بیرون نمایی را مشاهده می کنید که شباهت بسیاری به ساختمان های اطراف دارد و از درون هم محلی آرام بخش است.

 

پل Schaufelschlucht| اتریش


همانند یک پل ساده به نظر می رسد اما در حقیقت بخش کوچکی از پروژه ای زیرساختی بسیار بزرگ برای ساخت جاده ای میان کوهی و زیبا در رشته کوه های آلپ کشور اتریش است. طراحی خاص آن سبب شده که بسیار مورد توجه قرار بگیرد.

 با وجود اینکه از بتن ساخته شده اما احساسی خاص در دل کوه ایجاد می کند، حس می کنید این پل همیشه در این نقطه وجود داشته

KLEMET | نروژ


یک سالن (!) تئاتر نروژی که صرفا برای یک نمایش خاص توسعه داده شد. فضای روستایی این تئاتر منظره ای طبیعی و در عین حال زنده پدید آورده.

برج ها از چوب های فرسوده خانه های روستایی اطراف تهیه شده و صندلی هایی که بازدیدکنندگان روی آن می نشستند نیز از تنه های درخت های بریده شده به وجود آمده است.

 

/ 0 نظر / 60 بازدید