نیاز گردشگری داخلی

 اهمیت دادن به نیاز گردشگری داخلی، به بیان رییس مجلس


 تسنیم: رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: ساخت و توسعه اقامت گاه‌های بین راهی با توجه به حجم سفرهای نوروزی و تابستانی گردشگران داخلی یک ضرورت است.

به گزارش مرکز روابط عمومی و اطلاع‌رسانی سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری، علی لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در دیدار نوروزی مسعود سلطانی‌فر، معاون رییس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و معاونان این سازمان که صبح دوشنبه در محل مجلس شورای اسلامی انجام شد، با اشاره به ساخت کاروان‌سراهای تاریخی در مسیرهای مختلف بین شهرهای ایران که تعداد آنها به حدود هزار مورد می‌رسد، اظهار داشت: این کار نشان می‌دهد در دوره‌های تاریخی مورد نظر فرمتی برای مسافرت وجود داشته که نیازهای مسافران را متناسب با شرایط هر منطقه تامین می‌کرده است اما اکنون به نظر می‌رسد ما فرمتی برای مسافرت‌های مردم نداریم و همین کمبود امکانات اقامت و استراحت مسافران باعث فشار به مردم شده است.

وی با اشاره به یکی از اقامتگاه‌های بین راهی در بزرگراه تهران – قم افزود: این نمونه نشان می‌دهد که ساخت چنین اقامتگاه‌هایی توسط بخش خصوصی می‌تواند ضمن درآمدزایی و ایجاد اشتغال، تسهیلات فراوانی برای مسافران نیز فراهم کند. لذا همین مدل می‌تواند به سایر مسیرهای بین شهرها تعمیم یابد.

لاریجانی افزود: توسعه چنین اماکن و اقامتگاه‌هایی به ویژه برای شهرهای کم‌تردد می‌تواند باعث جذب مردم و تنوع مقاصد سفر و گردشگری در کشور شود، ضمن اینکه چنین کاری می‌تواند یک امکان و خدمت ماندگار برای جمهوری اسلامی تلقی شود.

در این دیدار مسعود سلطانی‌فر، معاون رئیس جمهور و رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری اظهار داشت: متولی ارایه مجوز برای ساخت اقامتگاه‌های بین راهی وزارت راه و شهرسازی است و متقاضی برای ساخت این اقامتگاه‌ها نیز بسیار زیاد است اما بر اساس بررسی‌های انجام شده، متقاضیان نسبت به طولانی‌بودن فرآیند اعطای مجوز و به ویژه استعلام‌های متعدد از دستگاه‌های مختلف، گلایه‌مند هستند؛ بر همین اساس سازمان میراث فرهنگی با وزارت راه و شهرسازی مذاکراتی را انجام داده و وزیر راه شخصا قول داده تا در زمینه اعطای مجوزهای مذکور تسهیلاتی فراهم شود و این فرآیندها و استعلام‌ها متمرکز شود.

سلطانی‌فر با اشاره به اینکه در حال حاضر 25 مجتمع بین راهی در کشور در حال ساخت است، اظهار داشت: بر اساس مطالعات سازمان میراث فرهنگی، نیاز کشور به چنین اقامتگاه‌هایی بین 7 تا 8 برابر تعداد موجود است.

وی افزود: از نظر اقتصادی احداث این اقامتگاه‌ها توجیه اقتصادی مناسبی دارد و سیاست دولت نیز حمایت همه جانبه از ساخت و توسعه این اقامتگاه‌ها برای ایجاد تسهیلات و امکانات بیشتر برای مردم و گردشگران است.

در این دیدار سلطانی‌فر همچنین گزارشی از وضعیت سفرهای نوروزی در سال 94 به رییس مجلس شورای اسلامی ارایه کرد و گفت: در نوروز امسال جمعا بیش از 60 میلیون نفر شب اقامت در اماکن رسمی شامل هتل‌ها، هتل آپارتمان‌ها، میهمان‌سراها،کمپ‌ها و اقامتگاه‌های موقت، خانه‌های معلم، مدارس و اماکن متعلق به دستگاه‌های دولتی ثبت شده است که نسبت به سال گذشته رشدی حدود 5 درصد را نشان می‌دهد.

به گفته وی اگر میزان اقامت هر مسافر را حدود 4 شب در نظر بگیریم، این میزان نشان دهنده 15 میلیون سفر در ایام نوروز امسال است. همچنین میزان بازدید از امکان تاریخی، فرهنگی و مذهبی در این ایام معادل 68 میلیون بازدید بوده که نسبت به سال گذشته رشدی بیش از 140 درصد نشان می‌دهد.

رییس سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری در بخش دیگری از سخنان خود به استراتژی سازمان مبنی بر توزیع زمانی و مکانی سفر در کشور اشاره کرد و افزود: به منظور کاهش فشار سفرهای نوروزی و تابستانی و استفاده بهینه از امکانات اقامتی و پذیرایی کشور، طرح تعطیلات زمستانی از سوی این سازمان تقدیم دولت شده و هم اکنون در کمیسیون‌های تخصصی دولت در حال بررسی است و برای تحقق این امر نیازمند همکاری و مساعدت مجلس شورای اسلامی هستیم.

وی همچنین با اشاره به فعالیت‌های ستاد هماهنگی خدمات سفر در سراسر کشور خاطرنشان کرد: 103 نفر از نمایندگان مجلس درطول ایام نوروز از ستادهای خدمات سفر و فعالیت‌های اعضای ستاد بازدید داشته و همکاری و مساعدت لازم با این ستادها داشتند.

/ 0 نظر / 26 بازدید