شرایط برج سازی در تهران


شورای‌عالی شهرسازی و معماری کشور در جلسه اخیر خود، شهرداری تهران را مکلف کرد برای تدوین ضوابط نحوه احداث بلندمرتبه‌های ساختمانی، اعمال 5 ملاحظه را در برج‌سازی اجباری کند.

به گزارش «دنیای اقتصاد»، اواخر سال گذشته پیش‌نویس ضوابط برج‌سازی که قرار بود حداکثر 6 ماه پس از اجرای طرح تفصیلی یعنی در نیمه سال 91 تدوین شود، برای تصویب تحویل شورای‌عالی شهرسازی شد اما با اشکالاتی که شورا از بابت مغایرت محتوای ضوابط با طرح جامع شهر تهران به آن وارد کرد، متن پیش‌نویس برای اصلاح به مدیریت شهری بازگردانده شد.

قرار است حداکثر تا پایان بهار امسال، ضوابط اصلاحی مجددا تحویل شورای‌عالی شود.

 شورای‌عالی شهرسازی از شهرداری تهران خواسته این پیش‌نویس را با رعایت حریم پنج‌گانه برای برج‌سازی‌های جدید در تهران، اصلاح کند.

پارامترهای مدنظر شورای‌عالی شهرسازی برای نحوه صدور مجوز ساخت بلندمرتبه در تهران، الزام به حفاظت از ساختار طبیعی شهر تهران است.

بر این اساس، شهرداری تهران باید آثار و پیامدهای برج‌‌سازی در تهران را روی جریان هوا، وزش باد، آب شرب و زلزله احتمالی پایتخت بررسی کرده و درباره آن به شورای‌عالی گزارش کند.

 همچنین باید تاثیر بلندمرتبه‌سازی روی ساختار اجتماعی- اقتصادی شهر تهران و همچنین ساختمان‌های مجاور و ساکنان خود برج نیز در ضوابط در حال تدوین، بررسی شود.

 

/ 0 نظر / 36 بازدید