هورامان و همایش ملی در سنندجمدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان کردستان محورهای اصلی این همایش را شیوه های بهره برداری از آب و منابع طبیعی، معماری بافت و الگوهای سکونت، کشاورزی، باغداری و دامپروری، رسوم و آیین ها، انسان، راه و کوهستان، نغمه ها و نواها، باز نمود طبیعت در هنر و ادبیات و گروهای اجتماعی و فرهنگ و یاریگری عنوان کرد.

رسول اشتودان روز سه شنبه در گفت و گوبا ایرنا افزود: صنایع دستی، پوشاک و معیشت پایدار، جلوه های بارز زمین ریخت شناسی هورامان، زیست بوم و تنوع زیستی، قابلیت ها و ظرفیت های گردشگری و زن تدوام زندگی اجتماعی از دیگر محورهای این همایش است.

وی اعلام کرد علاقه مندان می توانند مقالات خود را تا پایان فروردین امسال به دبیرخانه همایش به آدرس سنندج - خیابان امام(ره) - اداره کل میراث فرهنگی کردستان یا سایت همایش به آدرس www.hawraman.org ارسال نمایند.
به گفته وی در سایت مذکور پست الکترونیکی به آدرس hawramanstudies@kurdistanmiras.ir جهت ارسال الکترونیکی مقالات اعلام شده است.

اورامان یا هورامان، نام منطقه ای با دره های پرپیچ و خم و عمیق و رودبارهای متعدد است، اورامان منطقه ای واقع در شهرستان های مریوان و سروآباد در استان کردستان و شهرستان پاوه در استان کرمانشاه است و در خارج از ایران نیز بخشی از محدوده کردستان عراق در استان حلبچه را در بر می گیرد.

مردم منطقه اورامان، کُرد هورامی زبان هستند این منطقه زادگاه و مهد پرورش افراد سخت کوشی است که استقامت را از کوه های سر به فلک کشیده آن و لطافت طبع را از انواع گل های زیبای دامنه های کم نظیر رشته کوه های زاگرس به ارث برده اند.

واژه ˈهورامان ˈ از دو بخش ˈ هورا ˈ به معنی اهورا و ˈمانˈ به معنای خانه و جایگاه و سرزمین تشکیل شده است، بنابراین هورامان به معنای سرزمین اهورایی و جایگاه اهورا مزدا است.

ˈهورˈ در اوستا به معنی خورشید آمده و هورامان جایگاه خورشید نیز معنی می دهد، بنا به اعتقاد این مردم، روستای ˈ هورامان ˈ زمانی شهر بزرگی بوده و مرکزیت خاص داشته است و به همین دلیل از آن به عنوان تخت یا مرکز حکومت ناحیه هورامان یاد می کنند.

وضعیت خاص روستاهای منطقه هورامان از نظر معماری، موقعیت جغرافیایی، چشمه های پر از آب، سرسبز بودن، کوه های سربه فلک کشیده و همچنین مراسم خاص، آداب، رسوم و وجود مقبره و مسجد پیرشالیار در شهر اورامان تخت این منطقه را به یکی از مقاصد مهم گردشگری کشور تبدیل کرده است.

در منطقه اورامان، شهر اورامان تخت با قدمتی سه هزار ساله و چهار هزار نفر جمعیت که در 160 کیلومتری شهر سنندج واقع شده است به دلیل معماری خاص روستا، آداب و فرهنگ و وجود مقبره پیرشالیار و برگزاری سالانه مراسم های معنوی مربوط به این پیر بیشتر مورد توجه است.

/ 0 نظر / 28 بازدید