جذب نیروی مازاد در شهرداری ها

لایحه مدیریت یکپارچه شهری و جذب نیروی مازاد در شهرداری ها


به گزارش ایرنا، هوشنگ خندان دل در نشست با فرمانداران، شهرداران و دهیاران استان ایلام اظهار کرد: اگر امروز در نقاط مختلف کشور این تصور است که تفاوت هایی در عرصه توسعه، سرمایه گذاری و شغل هست این امر ریشه در تمرکز گرایی شدیدی دارد که در طول تاریخ برنامه ریزی کشور به آشکار وجود داشته است.

وی افزود: برای فاصله گرفتن و خروج از تمرکز گرایی، بهترین روش سبک تر کردن وظایف دولت به نفع نهادهای عمومی غیر دولتی است که شهرداری ها به عنوان اصلی ترین نهاد عمومی غیر دولتی برای انتقال این وظایف می توانند مد نظر قرار گیرد ولی برای انتقال این وظایف لازم است بسترهای لازم تهیه و تدوین شود.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور ادامه داد: یکی از کارهایی که سال گذشته بطور جد دنبال شد تدوین لایحه ای برای انتقال این وظایف بود لذا برای رفع ریشه ای مشکلات شهرداری ها و دهیاری ها لایحه هایی به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است.

خندان دل گفت: اولین لایحه ای که تهیه و تدوین شد، لایحه مربوط به مدیریت شهری است که در آن تلاش شده تا مجموعه اقداماتی که در این حوزه انجام می پذیرد بطور هم افزا عمل کند تا مدیریتی یکپارچه بوجود آید.

وی خاطر نشان کرد:باید بسیاری از بخش هایی که هم اکنون اقدامات مربوط به آنها بصورت مجزا در قالب مدیریت شهری انجام می شود در درون آنها منسجم شود تا شوراهای شهر بعنوان منتخبین مردم شورای واقعی شهر باشند نه فقط شورای شهرداری.

معاون وزیر کشور افزود: ما بر این باور هستیم بسیاری از اقدامات ورزشی، فرهنگی، بهداشتی، توزیع آب و برق در لایحه ها، در سطوحی که می تواند در کنار هم جمع شوند مجموعه وظایف مدیریت شهری را بوجود آورده اند.

وی به انباشت نیروی انسانی در شهرداری ها هم اشاره کرد و گفت: این کار باعث تحلیل شهرداری ها از جهات پرداخت دستمزد می شود و بر کسی پوشیده نیست که پرسنل شهرداری ها جزو خدوم ترین کسانی هستند که به مردم خدمت ارایه می دهند و می طلبد مسایل و مشکلات آنها مورد بررسی قرار گیرد.

خندان دل تاکید کرد: برای زمینه سازی مناسب شکل گیری مدیریت شهری با هدف ارایه خدمات بهتر و مشارکت بیشتر مردم در اداره آن دسته از اموری که بیشتر سر و کار دارند زمینه های حقوقی لازم را از طریق لایحه های داده شده به دولت فراهم کرده ایم که در حال بررسی است.

وی رضایتمندی مردم را در خصوص اعتماد به شهرداری ها بسیار مهم عنوان کرد و گفت: بدون شک هیچ عاملی نمی تواند به میزان اندازه اعتماد مردم برای شهرداری ها مفید و ارزشمند باشد.

معاون عمران و توسعه امور شهری و روستایی وزیر کشور یادآور شد: هیچ سرمایه ای به اندازه اعتماد مردم نمی تواند برای شهرداری ها ارزشمند باشد لذا در این خصوص شهرداری ها باید اعتماد مردم را جلب کنند.

خندان دل متورم شدن نیروی انسانی را از مهمترین مشکلات شهرداری ها اعلام کرد و گفت : بر اساس آمار و بررسی های بدست آمده بین سه تا پنج برابر نیاز نیروی انسانی در شهرداری های کشور جذب شده اند که این عامل مشکلات زیادی را برای آنها ایجاد کرده است.

در این نشست فرمانداران، شهرداران و دهیاران شهرها و روستاهای استان ایلام نیز مشکلات و نیازهای حوزه های خود را بیان کردند.

/ 0 نظر / 28 بازدید