معبد لوتوس (نیلوفر آبی) هند


معبد لوتوس ( Lotus Temple) یا معبد نیلوفر آبی ، معبد آیین بهائی یا مشرق الاذکار بهائیان در شهر دهلی‌نو پایتخت هندوستان است .. معمار این ساختمان یک ایرانی به نام " فریبرز صهبا "است.
 
این معبد بر روی آب بنا شده است و سیستم خنک کننده این معبد توسط همین آب کار می کند.

این ساختمان از نظر هنر معماری دارای اهمیت جهانی است٬چرا که از نظر هنر معماری جوایز بین‌المللی فراوانی را به خود اختصاص داده است ، از جمله جایزه ی معماری مهندسی ساختمان و مهندسی طراحی نور و جایزه ی انجمن ساختمانهای بتونی آمریکا در سال 1990 به عنوان ظریفترین ساختمان بتونی جهان.

این معبد را سمبل معماری هند بعد از استقلال این کشور می‌دانند و روزنامه ی تایمز آن را «تاج محل قرن بیستم» نامیده است و دولت هند عکس آن را بر روی یک تمبر یادگاری در کنار سه بنای مهم دیگر هندوستان نقش کرده است.

این ساختمان به شکل یک گل لوتوس (نیلوفرآبی)ساخته شده که دارای 5 ردیف 9تایی گلبرگ است. سه ردیف از گلبرگها از بیرون ساختمان دیده می‌شوند و دو ردیف از داخل.

 ضخامت گلبرگها که از جنس بتون سفیدند حداکثر 30 سانتیمتر و حداقل 5 سانتیمتر است که معجزه‌ای در معماری به شمار می‌رود.

نورگیری این بنا که از لابلای گلبرگهای لوتوس انجام می‌شود و تهویه ی آن که با الهام از بادگیرهای ایرانی و به کمک 9 استخر آب در اطراف بنا انجام می‌شود از دیگر موارد بسیار جالب آن است.

 معبد لوتوس که مشرق‌الاذکار نامیده می‌شوند پیروان همه ی ادیان را در خود می‌پذیرند. در این معابد 9 در به نشانه ی 9 دین بزرگ الهی جهان وجود دارد.

 درون آنها هیچ تزئینی که یادآور دین خاصی باشد وجود ندارد و در نهایت سادگی است. هر فرد می‌تواند به آن وارد شود و به آرامی، بدون هیچ سروصدا و مراسمی، هر دعایی که می‌خواهد برای خود بخواند.

 

 

/ 0 نظر / 418 بازدید