تبدیل میراث صنعتی ایران به موزه هنردر این نشست که استاندار استان اصفهان بر ضرورت تصمیم گیری سریع در واگذاری ساختمان قدیمی کارخانه ریسباف که هم اکنون در اختیار بانک ملی قرار دارد تاکید کرد .

ساختمان کارخانه ریسباف تنها اثر ماندگار معماری صنعتی اصفهان است این بنا در سال ۱۳۱۲ شمسی تاسیس شد و با بیش از نیم قرن فعالیت صنعتی در تاریخ هشتم مردادماه سال ۱۳۸۱ به شماره ۶۰۱۸ در فهرست آثار ملی ثبت شد .

بحث تبدیل این بنا که از آن به عنوان میراث صنعتی ایران یاد می شود به موزه هنری استان در سال گذشته مطرح و مورد تاکید استاندار قرار گرفت .

نخستین جلسه چندجانبه با مدیرعامل بانک ملّی درباره وضعیت تملک کارخانه ریسباف اصفهان و تبدیل آن به موزه ، اسفند ۱۳۹۳سال تشکیل و منجر به امضای توافقنامه ای با حضور استاندار اصفهان، پیروز حناچی و ایزدی معاونان وزیر راه و شهرسازی و همچنین طالبیان معاون سازمان میراث فرهنگی شد.

بر اساس این توافقنامه قرار شد ، ساختمان کارخانه هفت هکتاری ریسباف اصفهان برای فعالیت های فرهنگی و احیای فضای شهری، بهسازی شود، این ملک قانونا متعلق به بانک ملی است اما کاربری آن برای راه اندازی موزه فرهنگی در نظر گرفته شده است .

در جریان نشست اخیر که در واقع دومین جلسه کاری برای حل و فصل این موضوع است ،استاندار اصفهان دو راه حل برای این حل این مسئله مطرح است 1- شهرداری اصفهان بخشی از زمین این مجموعه را که تغییر کاربری دهد 2- معادل ارزش روز از طریق اداره کل راه و شهرسازی طبق توافق طرفین، زمین در اختیار بانک ملی قرار گیرد.

رسول زرگرپور تاکید کرد : بانک ملی باید هرچه سریعتر این پیشنهادات را بررسی و در یک فرجه زمانی مشخص با حضور اداره کل راه و شهرسازی این موضوع را نهایی کند.

وی یکی از اصلی ترین کمبودهای استان را نبود موزه ی بزرگ فرهنگی و هنری عنوان کرد و اظهار داشت: اصفهان باید یک موزه هنر در خور شأن و جایگاه ویژه خود داشته باشد و انتظار می رود که بانک ملی همکاری شایسته ای در این خصوص داشته باشد.

ایجاد موزه هنر به عنوان یکی از نیازهای بخش فرهنگی و گردشگری استان اصفهان به روند روبه رشد این صنعت به عنوان یکی از محورهای توسعه این استان کمک جدی خواهد کرد .

استان اصفهان دارای بیش از 22 هزار بنا و اثر تاریخی است که یکهزار و 850 مورد آن به ثبت ملی و چهار مورد آن از جمله میدان امام (ره)، کاخ چهلستون، باغ فین کاشان و مسجد جامع به ثبت جهانی رسیده است.
✳✳✳

/ 0 نظر / 27 بازدید